Forskningsområder

1 - 448 ud af 448Pr. side: 500
  1. Troels Aagaard

    Professor

    • Geografi - Professor

    Person: VIP

  2. Marianne Achiam

    Lektor, viceinstitutleder

    Person: VIP

  3. Johannes Agerskov

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  4. Bodil Helene Allesen-Holm

    Akademisk medarbejder FU

    • Design and Consumer Behavior - Akademisk medarbejder FU

    Person: TAP

  5. Stephen Alstrup

    Professor

    • Algorithms and Complexity - Professor

    Person: VIP

  6. Anders Woetmann Andersen

    Professor

    • Skin Immunology Research Center - Professor

    Person: VIP

  7. Anja C. Andersen

    Professor

    • Astrofysik og Planetforskning - Professor

    Person: VIP

  8. Hanne Andersen

    Institutleder

    Person: VIP, TAP

  9. Mads Peter Sulbæk Andersen

    Adjungeret lektor

    Person: VIP

  10. Mogens Larsen Andersen

    Professor

    • Ingredient and Dairy Technology - Professor

    Person: VIP

  11. Søren Stig Andersen

    Adjunkt, Ekstern lektor

    • Sektion for Forbrug, Bioetik og Regulering - Adjunkt
    • JUR Juridisk Kandidatuddannelse - Ekstern lektor

    Person: VIP

  12. Thorbjørn Joest Andersen

    Professor

    • Geografi - Professor

    Person: VIP

  13. Christian Andreasen

    Lektor

    • Afgrødevidenskab - Lektor

    Person: VIP

  14. Manja Hoppe Andreasen

    Tenure track adjunkt

    • Geografi - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  15. Penelope Fay Anthias

    Adjunkt

    • Sektion for Global Udvikling - Adjunkt

    Person: VIP

  16. George Antunes Pacheco

    Postdoc

    • Section for Evolutionary Genomics - Postdoc

    Person: VIP

  17. Lise Arleth

    Professor

    • X-ray and Neutron Science - Professor

    Person: VIP

  18. Nils Arneborg

    Lektor

    • Microbiology and Fermentation - Lektor

    Person: VIP

  19. Henriette Elisabeth Autzen

    Lektor

    • Biomolecular Sciences - Lektor

    Person: VIP

  20. James Emil Avery

    Lektor

    • X-ray and Neutron Science - Lektor

    Person: VIP

  21. Lasse Baaner

    Lektor

    • Sektion for Forbrug, Bioetik og Regulering - Lektor

    Person: VIP

  22. Christoffer Olling Back

    Ph.d.-studerende

    • Software, Data, People & Society - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  23. Tonci Balic Zunic

    Lektor

    • Geologi - Lektor

    Person: VIP

  24. Jens Bangsbo

    Centerleder, professor

    • Integrativ Fysiologi - Centerleder, professor

    Person: VIP

  25. Jørgen P. Bansler

    Professor

    • Software, Data, People & Society - Professor

    Person: VIP

  26. Rodrigo Pinheiro Bastos

    Videnskabelig assistent

    • Skov, natur og biomasse - Videnskabelig assistent

    Person: VIP

  27. Claus Beier

    Institutleder

    Person: TAP

  28. Jesper Bendix

    Professor

    Person: VIP

  29. Pól Martin Bendix

    gruppeleder

    • Biokompleksitet - gruppeleder

    Person: VIP

  30. Rune Bolding Bennike

    Adjunkt

    • Sektion for Global Udvikling - Adjunkt

    Person: VIP

  31. Christian Berg

    Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  32. Rune W. Berg

    Lektor

    • Neuronal Signalling - Lektor

    Person: VIP

  33. Marta Bevilacqua

    Adjunkt

    • Ingredient and Dairy Technology - Adjunkt

    Person: VIP

  34. Torben Birch-Thomsen

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  35. Christian J. Bjerrum

    Professor MSO

    • Geologi - Professor MSO

    Person: VIP

  36. Emil Bjerrum-Bohr

    Lektor

    • Teoretisk partikelfysik og kosmologi - Lektor

    Person: VIP

  37. Pernille Bjørn

    Professor

    • Human-Centred Computing - Professor

    Person: VIP

  38. Hans Bonde

    Professor

    • Idræt, individ & samfund - Professor

    Person: VIP

  39. Koos Boomsma

    Professor

    • Ecology and Evolution - Professor

    Person: VIP

  40. Wender Bredie

    Professor

    • Design and Consumer Behavior - Professor

    Person: VIP

  41. Christian Brinch

    Ingen titel

    • Astrofysik og Planetforskning - Ingen titel

    Person: VIP

  42. Rasmus Bro

    Professor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Professor

    Person: VIP

  43. Ole Bjørn Brodnicke

    Ph.d. stipendiat

    • Marine Biological Section - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  44. Rikke Brandt Broegaard

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  45. Eva Honnens de Lichtenberg Broge

    Videnskabelig assistent

    • Design and Consumer Behavior - Videnskabelig assistent

    Person: VIP

  46. Hans Henrik Bruun

    Lektor

    • Ecology and Evolution - Lektor

    Person: VIP

  47. Jesper Bruun

    Adjunkt

    Person: VIP

  48. Thilde Bech Bruun

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  49. Tenna Holgersen Bryde

    Videnskabelig assistent

    • Inflammation, Metabolism and Oxidation - Videnskabelig assistent

    Person: VIP

  50. Ann-Sophie Buchardt

    Videnskabelig assistent

    Person: VIP

  51. Anne Gravsholt Busck

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  52. Mauricio Bustamante

    Adjunkt

    • Teoretisk partikelfysik og kosmologi - Adjunkt

    Person: VIP

  53. Rita M. Buttenschøn

    Seniorrådgiver

    • Skov, natur og biomasse - Seniorrådgiver

    Person: VIP

  54. Lars Båstrup-Spohr

    Tenure track adjunkt

    • Freshwater Biology - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  55. Susanne Gjedsted Bügel

    Professor MSO

    • Klinisk og forebyggende ernæring - Professor MSO

    Person: VIP

  56. Isabel Calabuig

    Projektleder

    • Forskning og samlinger - Projektleder

    Person: TAP

  57. Ingeborg Callesen

    Lektor

    • Skov, natur og biomasse - Lektor

    Person: VIP

  58. Damon James Carrad

    Postdoc

    • Faststoffysik - Postdoc

    Person: VIP

  59. Trine Agervig Carstensen

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  60. Josue Leonardo Castro Mejia

    Postdoc

    • Microbiology and Fermentation - Postdoc

    Person: VIP

  61. Dereck Edward Winston Chatterton

    Lektor

    • Ingredient and Dairy Technology - Lektor

    Person: VIP

  62. Junxin Chen

    Postdoc

    • Kvanteoptik - Postdoc

    Person: VIP

  63. Tzu-Hsin Karen Chen

    Ekstern ph.d.-stipendiat

    • Geografi - Ekstern ph.d.-stipendiat

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  64. Andreas Aagaard Christensen

    Postdoc

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Postdoc

    Person: VIP

  65. Niels Johan Christensen

    Adjunkt

    Person: VIP

  66. Kirsten Seestern Christoffersen

    Professor

    • Freshwater Biology - Professor

    Person: VIP

  67. Clara Clipet-Jensen

    Ph.d. stipendiat

    • Afdeling for Epidemiologi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  68. David B. Collinge

    Professor

    • Microbial Ecology and Biotechnology - Professor

    Person: VIP

  69. Robert Dagil

    Adjunkt

    • VAR2CSA team
    • Parasitology - Adjunkt

    Person: VIP

  70. Tais Wittchen Dahl

    Lektor

    • Section for Geobiology - Lektor

    Person: VIP

  71. Torben Dam

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  72. Sune Darkner

    Lektor

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Lektor

    Person: VIP

  73. Niels Daugbjerg

    Lektor

    • Marine Biological Section - Lektor

    Person: VIP

  74. Stefano De Dominicis

    Adjunkt

    • Idræt, individ & samfund - Adjunkt

    Person: VIP

  75. Stine Klein Degerbøl

    Ekstern lektor

    • Undervisning - Ekstern lektor

    Person: VIP

  76. Peng Ding

    Ph.d.-studerende

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  77. Peter Ditlevsen

    Lektor

    • Is-, Klima- og Geofysik - Lektor

    Person: VIP

  78. Jens Dolin

    Professor emeritus

    Person: VIP, Ekstern undervisning og koordinering

  79. Tongyun Du

    Indskrevet ph.d.-studerende

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Indskrevet ph.d.-studerende

    Person: VIP

  80. David Alejandro Duchene Garzon

    Postdoc

    • Section for Evolutionary Genomics - Postdoc

    Person: VIP

  81. Boris Düdder

    Lektor

    • Software, Data, People & Society - Lektor

    Person: VIP

  82. Lars Ellgaard

    Professor

    • Biomolecular Sciences - Professor

    Person: VIP

  83. Claus Emmeche

    Lektor

    Person: VIP

  84. Søren Balling Engelsen

    Professor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Professor

    Person: VIP

  85. Peter Engesgaard

    Professor

    • Geologi - Professor

    Person: VIP

  86. Kenny Erleben

    Lektor

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Lektor

    Person: VIP

  87. Verner Brandbyge Ernstsen

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  88. Henry James Evans

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  89. Rasmus Fensholt

    Professor

    • Geografi - Professor

    Person: VIP

  90. Catarina Fernandes

    Ph.d. stipendiat

    • Biomolecular Sciences - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  91. Marie Fialová

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  92. Karsten Flensberg

    Professor

    • Faststoffysik - Professor

    Person: VIP

  93. Mogens Flensted-Jensen

    Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  94. Niels Fold

    Professor

    • Geografi - Professor

    Person: VIP

  95. Sara Folvig

    Fuldmægtig

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Fuldmægtig

    Person: TAP

  96. Mihail Francu

    Postdoc

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Postdoc

    Person: VIP

  97. Mads Friis Frand-Madsen

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  98. Brian Lund Fredensborg

    Lektor

    • SOBI - Lektor

    Person: VIP

  99. Jesper Allan Frederiksen

    Ph.d. stipendiat

    • Geologi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  100. Kristine Freude

    Lektor

    • Sektion, Pathobiological Sciences - Lektor

    Person: VIP

  101. Thomas Friborg

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  102. Niels-Ulrik Frigaard

    Lektor

    • Marine Biological Section - Lektor

    Person: VIP

  103. Ib Friis

    Professor emeritus

    • Forskning og samlinger - Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  104. Andreas Mæchel Fritzen

    Postdoc

    • Molekylær fysiologi - Postdoc

    Person: VIP

  105. Mikkel Fruergaard

    Tenure track adjunkt

    • Geografi - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  106. Jens Frydenvang

    Adjunkt

    • Centre for Star and Planet Formation - Adjunkt

    Person: VIP

  107. Michael Bom Frøst

    Lektor

    • Design and Consumer Behavior - Lektor

    Person: VIP

  108. Johan Peter Uldall Fynbo

    Professor

    • The Cosmic Dawn Center - Professor

    Person: VIP

  109. Jens Jørgen Gaardhøje

    Professor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Professor

    Person: VIP

  110. Jonas Geldmann

    Postdoc

    • Center for Macroecology, Evolution and Climate - Postdoc

    Person: VIP

  111. Sandra Gentin

    Studielektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Studielektor

    Person: VIP

  112. Lasse Gliemann

    Lektor

    • Integrativ Fysiologi - Lektor

    Person: VIP

  113. Cornelis (Cok) Grimmelikhuijzen

    Professor

    • Cell- and Neurobiology - Professor

    Person: VIP

  114. Shashank Gupta

    Ingen titel

    • Microbiology - Ingen titel

    Person: VIP

  115. Ole Hammerich

    Emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  116. Steen Hammerum

    Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  117. Eusun Han

    Adjunkt

    • Afgrødevidenskab - Adjunkt

    Person: VIP

  118. Anders Johannes Hansen

    Lektor

    • GLOBE Administration - Lektor

    Person: VIP

  119. Høgni Kalsø Hansen

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  120. John Renner Hansen

    Ingen titel, Professor

    • SCIENCE Direktion - Ingen titel
    • Eksperimentel subatomar fysik - Professor

    Person: VIP

  121. Jørgen Beck Hansen

    Lektor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Lektor

    Person: VIP

  122. Nikolaj Lervad Hansen

    Postdoc

    • Plantebiokemi - Postdoc

    Person: VIP

  123. Per Juel Hansen

    Professor

    • Marine Biological Section - Professor

    Person: VIP

  124. Peter Henrik Hansen

    Professor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Professor

    Person: VIP

  125. Peter Lundsgaard Hansen

    Ph.d. stipendiat

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  126. Åse Solvej Hansen

    Lektor emeritus

    • Chemometrics and Analytical Technology - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  127. Stine Harloff-Helleberg

    Adjunkt

    • Drug Delivery and Biophysics of Biopharmaceuticals - Adjunkt

    Person: VIP

  128. Rasmus Hartmann-Petersen

    Professor

    • Biomolecular Sciences - Professor

    Person: VIP

  129. Tue Hassenkam

    Lektor

    • Section for Geobiology - Lektor

    Person: VIP

  130. Troels Haugbølle

    Lektor

    • Astrofysik og Planetforskning - Lektor

    Person: VIP

  131. Frank Hauser

    Lektor

    • Cell- and Neurobiology - Lektor

    Person: VIP

  132. Thure Pavlo Hauser

    Lektor

    • SOBI - Lektor

    Person: VIP

  133. Linnea Worsøe Havmøller

    Ph.d.-studerende

    • Forskning og samlinger - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  134. Changling He

    Seniorforsker

    • Geografi - Seniorforsker

    Person: TAP

  135. Per Hedegård

    Professor

    • Faststoffysik - Professor

    Person: VIP

  136. Jacob Heilmann-Clausen

    Lektor

    • Center for Macroecology, Evolution and Climate - Lektor

    Person: VIP

  137. Ylva Hellsten

    Professor

    • Integrativ Fysiologi - Professor

    Person: VIP

  138. Fritz Henglein

    Professor

    • Programming Languages and Theory of Computing - Professor

    Person: VIP

  139. Arne Henningsen

    Lektor

    • Sektion for Produktion, Markeder og Politik - Lektor

    Person: VIP

  140. Christian Bugge Henriksen

    Lektor

    • Afgrødevidenskab - Lektor

    Person: VIP

  141. Carlos Henriquez Olguín

    Postdoc

    • Molekylær fysiologi - Postdoc

    Person: VIP

  142. Lena Hermesdorf

    Ph.d. stipendiat

    • Geografi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  143. Lise Byskov Herslund

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  144. Jens Hjorth

    Professor

    • DARK - Professor

    Person: VIP

  145. Else Kay Hoffmann

    Emerita

    • Cellebiologi og Fysiologi - Emerita

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  146. Paul Martin Holm

    Lektor emeritus

    • Geologi - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  147. Stéphanie Horion

    Postdoc

    • Geografi - Postdoc

    Person: VIP

  148. Mikkel Toft Hornum

    Ph.d. stipendiat

    • Geografi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  149. Anni Bygvrå Hougaard

    Lektor

    • Ingredient and Dairy Technology - Lektor

    Person: VIP

  150. Nicholas Gauguin Houghton-Larsen

    Videnskabelig assistent

    Person: VIP

  151. Christine Schøtt Hvidberg

    Lektor

    • Is-, Klima- og Geofysik - Lektor

    Person: VIP

  152. Jens Thorvald Høeg

    Lektor emeritus

    • Marine Biological Section - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  153. Erik Høg

    Lektor emeritus

    • Astrofysik og Planetforskning - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  154. Rikke Højer

    Ph.d.-studerende

    • Sensorik og forbrugervidenskab - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  155. Jim Høyer

    Specialkonsulent

    Person: TAP

  156. Victor Rodrigo Ibarra Chavez

    Postdoc

    • Microbiology - Postdoc

    Person: VIP

  157. Christian Igel

    Professor

    • Machine Learning - Professor

    Person: VIP

  158. Richard Ipsen

    Professor

    • Mejeri, kød og planteproduktteknologi - Professor

    Person: VIP

  159. Louise Isager Ahl

    Akademisk medarbejder FU, Projektmedarbejder

    • Forskning og samlinger - Akademisk medarbejder FU
    • Udstillinger og publikum - Projektmedarbejder

    Person: TAP

  160. Thomas Elbenhardt Jensen

    Lektor

    • Molekylær fysiologi - Lektor

    Person: VIP

  161. Martin Rudbeck Jepsen

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  162. Lene Jespersen

    Professor

    • Microbiology and Fermentation - Professor

    Person: VIP

  163. Åse Jespersen

    Ekstern lektor, Emerita

    Person: VIP, Ekstern undervisning og koordinering

  164. Christian Benjamin Joas

    Forstander, Lektor

    Person: VIP, TAP

  165. Marcel Skejovic Joehnke

    Adjunkt

    • Ingredient and Dairy Technology - Adjunkt

    Person: VIP

  166. Katja Salomon Johansen

    Professor

    • Skov, natur og biomasse - Professor

    Person: VIP

  167. Kristoffer Enøe Johansson

    Adjunkt

    • Biomolecular Sciences - Adjunkt

    Person: VIP

  168. Ib Johnsen

    Lektor emeritus

    • Ecology and Evolution - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  169. Anders Drud Jordan

    Teamleder

    • Udstillinger og publikum - Teamleder

    Person: TAP

  170. Leneisja Dennie Marija Jungsberg

    Indskrevet ph.d.-studerende

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Indskrevet ph.d.-studerende

    Person: VIP

  171. Søren Jøndrup

    Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  172. Gertrud Jørgensen

    Professor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Professor

    Person: VIP

  173. Jes Kristian Jørgensen

    Lektor

    • Astrofysik og Planetforskning - Lektor

    Person: VIP

  174. Eigil Kaas

    Professor

    • Is-, Klima- og Geofysik - Professor

    Person: VIP

  175. Marie-Louise Kampmann

    Akademisk medarbejder FU

    Person: TAP

  176. Anke Ninija Karabanov

    Lektor

    • Integrativ Fysiologi - Lektor

    Person: VIP

  177. Gopal Karemore

    Specialist i billedanalyse

    • Protein Imaging Platform - Specialist i billedanalyse

    Person: TAP

  178. Patrik Karlsson Nyed

    Akademisk medarbejder FU

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Akademisk medarbejder FU

    Person: TAP

  179. Anette Ketler

    Kommunikationsmedarbejder

    • Skovskolen - Kommunikationsmedarbejder

    Person: TAP

  180. Bekzod Khakimov

    Lektor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Lektor

    Person: VIP

  181. Bente Kiens

    Professor

    • Molekylær fysiologi - Professor

    Person: VIP

  182. Kjartan Münster Kinch

    Lektor

    • Astrofysik og Planetforskning - Lektor

    Person: VIP

  183. Lars Pødenphant Kiær

    Lektor

    • SOBI - Lektor

    Person: VIP

  184. Kristian Kjellerup Kjeldsen

    Ingen titel

    • Section for Geogenetics - Ingen titel

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  185. Helle Astrid Kjær

    Adjunkt

    • Is-, Klima- og Geofysik - Adjunkt

    Person: VIP

  186. Kurt H. Kjær

    Professor

    • Section for Geogenetics - Professor

    Person: VIP

  187. Rasmus Kjøbsted

    Postdoc

    • Molekylær fysiologi - Postdoc

    Person: VIP

  188. Annelise Helene Kjøller

    Emerita

    • Microbiology - Emerita

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  189. Rasmus Kjøller

    Lektor

    • Terrestrial Ecology - Lektor

    Person: VIP

  190. Frederik Ravn Klausen

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  191. Susanne Knøchel

    Professor

    • Microbiology and Fermentation - Professor

    Person: VIP

  192. Christoph Korte

    Lektor

    • Geologi - Lektor

    Person: VIP

  193. Gyula Mate Kovács

    Ph.d. stipendiat

    • Geografi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  194. Lone Søderkvist Kristensen

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  195. Lukasz Krych

    Lektor

    • Microbiology and Fermentation - Lektor

    Person: VIP

  196. Michael Kuhl

    Professor

    • Marine Biological Section - Professor

    Person: VIP

  197. Ferdinand Kuemmeth

    Lektor

    • Faststoffysik - Lektor

    Person: VIP

  198. Rene Lametsch

    Lektor

    • Ingredient and Dairy Technology - Lektor

    Person: VIP

  199. Erik Hviid Larsen

    Professor emeritus

    • Molecular Integrative Physiology - Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  200. Ken Friis Larsen

    Lektor

    • Programming Languages and Theory of Computing - Lektor

    Person: VIP

  201. Klaus Steenberg Larsen

    Lektor

    • Skov, natur og biomasse - Lektor

    Person: VIP

  202. Sine Larsen

    Professor Emerita

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  203. Anders Lassen

    Ekstern lektor

    • Datalogisk Institut - Ekstern lektor

    Person: VIP

  204. Marie Lau Florin

    Web- og kommunikationsmedarbejder

    • Skovskolen - Web- og kommunikationsmedarbejder

    Person: TAP

  205. Bo Wegge Laursen

    Professor

    Person: VIP

  206. Marie Lautrup

    Ph.d.-studerende

    • Sektion for Miljø og Naturressourcer - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  207. Antoine Lecocq

    Postdoc

    • SOBI - Postdoc

    Person: VIP

  208. Kim Lefmann

    Lektor

    • X-ray and Neutron Science - Lektor

    Person: VIP

  209. Xueyuan Leng

    Postdoc

    • Duxin Group - Postdoc

    Person: VIP

  210. Laurs Randbøll Leth

    Undervisningsassistent

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  211. Mogens Levinsen

    Lektor emeritus

    • Biokompleksitet - Lektor emeritus

    Person: TAP

  212. Kai Li

    Ph.d.-studerende

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  213. Mads Vendelbo Lind

    Postdoc

    • Børne- og international ernæring - Postdoc

    Person: VIP

  214. Bent Erik Kramer Lindow

    Samlingsmedarbejder

    • Forskning og samlinger - Samlingsmedarbejder

    Person: TAP

  215. Katrine Lindvig

    Postdoc

    Person: VIP

  216. Michael Lisby

    Professor

    • Functional genomics - Professor
    • Molecular Aging Program - Professor

    Person: VIP, Ekstern undervisning og koordinering

  217. Jing Liu

    Postdoc

    • Design and Consumer Behavior - Postdoc

    Person: VIP

  218. Leila Lo Leggio

    Professor

    Person: VIP

  219. Jesper Lundbye-Jensen

    Lektor

    • Integrativ Fysiologi - Lektor

    Person: VIP

  220. Hugo Andrés López

    Adjunkt

    • Software, Data, People & Society - Adjunkt

    Person: VIP

  221. Anders Østergaard Madsen

    Lektor

    • Manufacturing and Materials - Lektor

    Person: VIP

  222. Corrie Madsen

    Ph.d. stipendiat

    • Skov, natur og biomasse - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  223. Jesper Johannes Madsen

    Forskningsassistent

    • Administration and operations - Forskningsassistent

    Person: TAP

  224. Lene Møller Madsen

    Lektor

    Person: VIP

  225. Morten Bo Madsen

    Lektor

    • Astrofysik og Planetforskning - Lektor

    Person: VIP

  226. Maria Maistro

    Ingen titel

    • Machine Learning - Ingen titel

    Person: VIP

  227. Emil Makovicky

    Professor emeritus

    • Geologi - Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  228. Anant Mamidi

    Adjunkt

    • Human Stem Cell Biology - Adjunkt

    Person: VIP

  229. Vlad Manea

    Ph.d. stipendiat

    • Human-Centred Computing - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  230. Charles M. Marcus

    Professor

    • Faststoffysik - Professor

    Person: VIP

  231. Bruna Marques dos Santos

    Postdoc

    • Plantebiokemi - Postdoc

    Person: VIP

  232. Helle Mathiasen

    Professor

    Person: VIP

  233. Morten Meldgaard

    Professor

    • Section for Geogenetics - Professor

    Person: VIP

  234. Ole Mertz

    Professor

    • Geografi - Professor

    Person: VIP

  235. Patience Mguni

    Postdoc

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Postdoc

    Person: VIP

  236. Anders Michelsen

    Professor

    • Terrestrial Ecology - Professor

    Person: VIP

  237. Katrine Mohr

    specialkonsulent

    • GLOBE Administration - specialkonsulent

    Person: TAP

  238. Hernan Eduardo Morales Villegas

    Postdoc

    • Section for Evolutionary Genomics - Postdoc

    Person: VIP

  239. Louise Hindborg Mortensen

    Postdoc

    • Geografi - Postdoc

    Person: VIP

  240. Ole G. Mouritsen

    Professor

    • Design and Consumer Behavior - Professor

    Person: VIP

  241. Musemma Kedir Muhammed

    Postdoc

    • Microbiology and Fermentation - Postdoc

    Person: VIP

  242. Lisa Munk

    Ingen titel

    • Afgrødevidenskab - Ingen titel

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  243. Erik Mygind

    Ingen titel

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ingen titel

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  244. Maja Steen Møller

    Adjunkt

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Adjunkt

    Person: VIP

  245. Sarah Dorthea Møller

    Ph.d. stipendiat

    • Geologi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  246. Carsten W. Müller

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  247. Jörg Helge Müller

    Lektor

    • Kvanteoptik - Lektor

    Person: VIP

  248. Gøsta Støger Nachman

    Lektor emeritus

    • Ecology and Evolution - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  249. David Richard Nash

    Lektor

    • Ecology and Evolution - Lektor

    Person: VIP

  250. Børge Svane Nielsen

    Teknisk leder

    • Eksperimentel subatomar fysik - Teknisk leder

    Person: TAP

  251. Dennis Sandris Nielsen

    Professor MSO

    • Microbiology and Fermentation - Professor MSO

    Person: VIP

  252. Jens Bo Nielsen

    Professor

    • Motor Control - Professor

    Person: VIP

  253. Mads Nielsen

    Professor

    • Datalogisk Institut - Professor

    Person: TAP

  254. Martin Nielsen

    Ingen titel

    • SCIENCE Fællesudgifter for fakultetet - Ingen titel

    Person: VIP

  255. Olaf Nielsen

    Professor

    • Functional genomics - Professor

    Person: VIP

  256. Ole John Nielsen

    Professor

    Person: VIP

  257. Ruth Nielsen

    Lektor emerita

    • Forskning og samlinger - Lektor emerita

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  258. Åke Nordlund

    Professor

    • Astrofysik og Planetforskning - Professor

    Person: VIP

  259. Nikolai Baastrup Nordsborg

    Institutleder

    • Institut for Idræt og Ernæring - Institutleder

    Person: TAP

  260. Lars Nybo

    Sektionsleder, professor

    • Integrativ Fysiologi - Sektionsleder, professor

    Person: VIP

  261. Jesper Nygård

    Professor

    • Faststoffysik - Professor

    Person: VIP

  262. Niels Anne Jacob Obers

    Professor

    • Teoretisk partikelfysik og kosmologi - Professor

    Person: VIP

  263. Lene Broeng Oddershede

    Professor

    • Biokompleksitet - Professor

    Person: VIP

  264. Anton Stahl Olafsson

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  265. Rasmus Skov Olesen

    Ph.d. stipendiat

    • Geografi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  266. Danillo Oliveira De Alvarenga

    Postdoc

    • Terrestrial Ecology - Postdoc

    Person: VIP

  267. Annemarie Olsen

    Lektor

    • Design and Consumer Behavior - Lektor

    Person: VIP

  268. Karsten Olsen

    Lektor

    • Design and Consumer Behavior - Lektor

    Person: VIP

  269. Morten Tange Olsen

    Adjunkt

    • Section for Evolutionary Genomics - Adjunkt

    Person: VIP

  270. Søren Ingvor Olsen

    Lektor

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Lektor

    Person: VIP

  271. Daniel Ortiz Gonzalo

    Postdoc

    • Geografi - Postdoc

    Person: VIP

  272. Laila Ottesen

    lektor, sektionsleder

    • Idræt, individ & samfund - lektor, sektionsleder

    Person: VIP

  273. Jens Paaske

    Lektor

    • Faststoffysik - Lektor

    Person: VIP

  274. Toke Emil Panduro

    Ingen titel

    • Sektion for Miljø og Naturressourcer - Ingen titel

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  275. Thomas Pape

    Lektor, kurator

    • Forskning og samlinger - Lektor, kurator

    Person: VIP

  276. Cathrine Steffy Pater

    Videnskabelig assistent

    • Skov, natur og biomasse - Videnskabelig assistent

    Person: VIP

  277. Wojciech Michal Pawlak

    Ph.d.-studerende

    • Programming Languages and Theory of Computing - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  278. Henrik Ærenlund Pedersen

    Lektor emeritus

    • Forskning og samlinger - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  279. Kim Steenstrup Pedersen

    Lektor

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Lektor

    Person: VIP

  280. Lotte Bang Pedersen

    Professor

    • Cellebiologi og Fysiologi - Professor

    Person: VIP

  281. Ole Pedersen

    Professor

    • Freshwater Biology - Professor

    Person: VIP

  282. Morten Pejrup

    Professor

    • Geografi - Professor

    Person: VIP

  283. Aya Tora Foged Permin

    Ph.d. stipendiat

    • Terrestrial Ecology - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  284. Joel Gustav Persson

    Ph.d. stipendiat

    • Geografi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  285. Staffan Persson

    Professor

    • Planteglycobiologi - Professor

    Person: VIP

  286. Martin Elias Pessah

    Professor MSO

    • Niels Bohr Internationale Akademi - Professor MSO
    • Astrofysik og Planetforskning - Professor MSO

    Person: VIP

  287. Gitte Petersen

    Ekstern censor

    • Forskning og samlinger - Ekstern censor

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  288. Iben Lykke Petersen

    Adjunkt

    • Ingredient and Dairy Technology - Adjunkt

    Person: VIP

  289. Lotte Ruegaard Petersen

    Ph.d. stipendiat

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  290. Mikael Agerlin Petersen

    Lektor

    • Design and Consumer Behavior - Lektor

    Person: VIP

  291. Stefan Piasecki

    Ingen titel

    • Section for Geobiology - Ingen titel

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  292. Kristina Pigsborg

    Ph.d.-studerende

    • Fedmeforskning - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  293. Sara Piqueras Solsona

    Adjunkt

    • Skov, natur og biomasse - Adjunkt

    Person: VIP

  294. Marek Prachar

    Erhvervs Ph.d studerende

    • Bioinformatik og RNA Biologi - Erhvervs Ph.d studerende

    Person: VIP

  295. Anders Priemé

    Professor

    • Microbiology - Professor

    Person: VIP

  296. Alexander Prishchepov

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  297. Søren Præstholm

    specialkonsulent

    • Landskabsarkitektur og planlægning - specialkonsulent

    Person: TAP

  298. Christian Mac Ørum Rasmussen

    Lektor

    • Section for Geobiology - Lektor

    Person: VIP

  299. Morten Arendt Rasmussen

    Lektor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Lektor

    Person: VIP

  300. Sune Olander Rasmussen

    Lektor

    • Is-, Klima- og Geofysik - Lektor

    Person: VIP

  301. Fergal Patrick Rattray

    Professor

    • Microbiology and Fermentation - Professor

    Person: VIP

  302. Susanne Reventlow

    Professor, afdelingsleder, Afdelingsleder, professor

    Person: VIP

  303. Katherine Richardson

    Professor

    • Center for Macroecology, Evolution and Climate - Professor

    Person: VIP

  304. Erik A. Richter

    Sektionsleder, professor

    • Molekylær fysiologi - Sektionsleder, professor

    Person: VIP

  305. Lasse Riemann

    Professor

    • Marine Biological Section - Professor

    Person: VIP

  306. Åsmund Rinnan

    Lektor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Lektor

    Person: VIP

  307. Jens Risbo

    Lektor

    • Ingredient and Dairy Technology - Lektor

    Person: VIP

  308. Christian Ritz

    Lektor

    • Børne- og international ernæring - Lektor

    Person: VIP

  309. Kelsey Lowe Rogers

    Postdoc

    • Geologi - Postdoc

    Person: VIP

  310. Thomas Georg Roitsch

    Professor

    • Afgrødevidenskab - Professor

    Person: VIP

  311. Søren Rosendahl

    Professor

    • Ecology and Evolution - Professor

    Person: VIP

  312. Kathrin Rousk

    Tenure track adjunkt

    • Terrestrial Ecology - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  313. Jorge Ruiz Carrascal

    adjungeret professor

    • Design and Consumer Behavior - adjungeret professor

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  314. Camilla Østerberg Rump

    Lektor

    Person: VIP

  315. Olof Ryding

    Samlingsmedarbejder

    • Forskning og samlinger - Samlingsmedarbejder

    Person: TAP

  316. Knud Eske Ryom

    Censor

    • Undervisning - Censor

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  317. Nina Rønsted

    Lektor

    • Forskning og samlinger - Lektor

    Person: VIP

  318. Mikael Rørdam

    Viceinstitutleder, professor

    Person: VIP

  319. Karoline Sandby

    Ph.d. stipendiat

    • Fedmeforskning - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  320. Antoine Savine

    Gæsteforelæser

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  321. Inger Kappel Schmidt

    Professor

    • Skov, natur og biomasse - Professor

    Person: VIP

  322. Hannes Schroeder

    Lektor

    • Section for Evolutionary Genomics - Lektor

    Person: VIP

  323. Ane Elise Schrøder

    Ph.d.-studerende

    • Forskning og samlinger - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  324. Guy Schurgers

    Lektor

    • Geografi - Lektor

    Person: VIP

  325. Ole Seberg

    Professor

    • Forskning og samlinger - Professor

    Person: VIP

  326. Raghavendra Selvan

    Adjunkt

    • Machine Learning - Adjunkt

    Person: VIP

  327. Simon Hansen Serre

    Ph.d. stipendiat

    • Geologi - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  328. Jonathan Z. Shik

    Adjunkt

    • Ecology and Evolution - Adjunkt

    Person: VIP

  329. Henrik Siegumfeldt

    Lektor

    • Microbiology and Fermentation - Lektor

    Person: VIP

  330. Charlotte Sigsgaard

    Akademisk medarbejder FU

    • Geografi - Akademisk medarbejder FU

    Person: TAP

  331. Tor Ivan Simonsen

    Videnskabelig assistent

    • Skov, natur og biomasse - Videnskabelig assistent

    Person: VIP

  332. Leif Horsfelt Skibsted

    Professor emeritus.

    • Ingredient and Dairy Technology - Professor emeritus.

    Person: VIP

  333. Simon Skov

    Seniorrådgiver

    • Skov, natur og biomasse - Seniorrådgiver

    Person: VIP

  334. Hans Skov-Petersen

    Seniorforsker, Professor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Seniorforsker
    • Geografi - Professor

    Person: VIP

  335. David Glavind Skovmand

    Lektor/Studieleder

    Person: VIP

  336. Christine Benna Skytt-Larsen

    Tenure Track Adjunkt

    • Geografi - Tenure Track Adjunkt

    Person: VIP

  337. Jon Sporring

    Professor

    • Image Analysis, Computational Modelling and Geometry - Professor

    Person: VIP

  338. Jan Stanstrup

    Adjunkt

    • Klinisk og forebyggende ernæring - Adjunkt

    Person: VIP

  339. Vincent Steffan

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  340. John Fleng Steffensen

    Professor

    • Marine Biological Section - Professor

    Person: VIP

  341. Mogens Steffensen

    Sektionsleder, professor

    Person: VIP

  342. Reinhard Stelter

    Professor

    • Idræt, individ & samfund - Professor

    Person: VIP

  343. Ulrika K. Stigsdotter

    Professor MSO

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Professor MSO

    Person: VIP

  344. Svend Stouge

    Professor emeritus

    • Forskning og samlinger - Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  345. Jan Støvring

    Senior forskningskonsulent

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Senior forskningskonsulent

    Person: TAP

  346. Charlotte Svendler Nielsen

    Lektor

    • Idræt, individ & samfund - Lektor

    Person: VIP

  347. Espen Bing Svendsen

    Ph.d.-studerende

    • Geologi - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  348. Michael Svendsen

    Sektionsleder

    • Det Kgl. Bibliotek - Universitetsbibliotekarens ledelsessekretariat - Sektionsleder

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  349. Sine Lo Svenningsen

    Lektor

    • Biomolecular Sciences - Lektor

    Person: VIP

  350. Lykke Sylow

    Lektor

    • Molekylær fysiologi - Lektor

    Person: VIP

  351. Kristoffer Szilas

    Tenure track Adjunkt

    • Geologi - Tenure track Adjunkt

    Person: VIP

  352. Nina Søager

    Tenure track Adjunkt

    • Geologi - Tenure track Adjunkt

    Person: VIP

  353. Jan Sølberg

    Lektor

    Person: VIP

  354. Anders Søndberg Sørensen

    Professor

    • Kvanteoptik - Professor

    Person: VIP

  355. Michael Sørensen

    Institutleder, professor

    Person: TAP

  356. Søren Johannes Sørensen

    Professor

    • Microbiology - Professor

    Person: VIP

  357. Håkan Torbern Tagesson

    Adjunkt

    • Geografi - Adjunkt

    Person: VIP

  358. Yinqi Tang

    Ph.d. stipendiat

    • Microbial Ecology and Biotechnology - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  359. Azeem Tariq

    Postdoc

    • Plante- og Jordvidenskab - Postdoc

    Person: VIP

  360. Inge Tetens

    Professor

    • Klinisk og forebyggende ernæring - Professor

    Person: VIP

  361. Per Odin Thiim Thim

    Indskrevet ph.d.-studerende

    • Molecular and Cellular Pharmacology - Indskrevet ph.d.-studerende

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  362. Jan Westenkær Thomsen

    Institutleder

    • Administrationen - Institutleder

    Person: TAP

  363. Michael Kirkedal Thomsen

    Lektor

    • Programming Languages and Theory of Computing - Lektor

    Person: VIP

  364. Sune Tjalfe Thomsen

    Adjunkt

    • Skov, natur og biomasse - Adjunkt

    Person: VIP

  365. Genevieve Thon

    Lektor

    • Functional genomics - Lektor

    Person: VIP

  366. Anders Thorup

    Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  367. Emil Engelund Thybring

    Lektor

    • Skov, natur og biomasse - Lektor

    Person: VIP

  368. Anne Tietjen

    Lektor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Lektor

    Person: VIP

  369. Else Trangbæk

    Professor emeritus

    • Idræt, individ & samfund - Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  370. Marie Katrine Traun

    Ph.d. stipendiat

    • Earth System Science Center - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  371. Katerina Trepekli

    Postdoc

    • Geografi - Postdoc
    • Machine Learning - Postdoc

    Person: VIP

  372. Bruno Trevenzoli Favero

    Postdoc

    • Afgrødevidenskab - Postdoc

    Person: VIP

  373. Anders P. Tøttrup

    Viceinstitutleder

    • Forskning og samlinger - Viceinstitutleder

    Person: VIP

  374. Linda Udby

    Lektor

    • X-ray and Neutron Science - Lektor

    Person: VIP

  375. Lars Ulriksen

    Professor

    Person: VIP

  376. Francesco Maria Valentino

    Adjunkt

    • The Cosmic Dawn Center - Adjunkt

    Person: VIP

  377. Thibaux Firmin F Van der Stede

    Ph.d.-studerende

    • Integrativ Fysiologi - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  378. Marcos Antonio Vaz Salles

    Lektor

    • Software, Data, People & Society - Lektor

    Person: VIP

  379. Natalia Vazquez Manjarrez

    Postdoc

    • Klinisk og forebyggende ernæring - Postdoc

    Person: VIP

  380. Henrik Vejre

    Professor

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Professor

    Person: VIP

  381. Marianne Vestergaard

    Lektor

    • DARK - Lektor

    Person: VIP

  382. Peter Vestergaard

    Lektor emeritus

    • Ecology and Evolution - Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  383. Nanna Viereck

    Lektor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Lektor

    Person: VIP

  384. Ma. Eliza Jucar Villarino

    Ph.d.-studerende

    • Geografi - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  385. Brian Vinter

    Professor

    • X-ray and Neutron Science - Professor

    Person: VIP

  386. Jeppe Vinther

    Lektor

    • Bioinformatik og RNA Biologi - Lektor

    Person: VIP

  387. Finn Kvist Vogensen

    Lektor

    • Microbiology and Fermentation - Lektor

    Person: VIP

  388. Katarzyna Wac

    Professor

    • Human-Centred Computing - Professor

    Person: VIP

  389. Tod Waight

    Professor

    • Geologi - Professor

    Person: VIP

  390. Henrik C. Wegener

    Rektor

    • Rektoratet - Rektor

    Person: TAP

  391. Jacob Weiner

    Professor

    • SOBI - Professor

    Person: VIP

  392. Daniel Kim Peel Wielandt

    Adjunkt

    • Forskning og samlinger - Adjunkt

    Person: VIP

  393. Carl Winsløw

    Professor

    Person: VIP

  394. Jørgen Wojtaszewski

    Professor

    • Molekylær fysiologi - Professor

    Person: VIP

  395. Sandra Stolzenbach Wæhrens

    Adjunkt

    • Design and Consumer Behavior - Adjunkt

    Person: VIP

  396. Stefania Xella

    Lektor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Lektor

    Person: VIP

  397. Deyang Xu

    Adjunkt

    • Molekylær Plantebiologi - Adjunkt

    Person: VIP

  398. Yang Xu

    Ph.d.-studerende

    • Geografi - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  399. Gaoyuan Yang

    Ph.d.-studerende

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  400. Zhaowu Yu

    Adjunkt

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Adjunkt

    Person: VIP

  401. Zhuofeng Yu

    Ingen titel

    • Microbiology - Ingen titel

    Person: VIP

  402. YONG ZHANG

    Tenure track adjunkt

    • Functional genomics - Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  403. Guojie Zhang

    Professor

    • Ecology and Evolution - Professor

    Person: VIP

  404. Xiaomin Zhou

    Ph.d. stipendiat

    • Klinisk og forebyggende ernæring - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  405. Marleen de Bruijne

    Professor

    Person: VIP

  406. fdr986 fdr986

    Postdoc

    • SODAS - Postdoc
    • Copenhagen Center for Social Data Science (SODAS)

    Person: VIP

  407. rtc312 rtc312

    Lektor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Lektor

    Person: VIP

  408. sdh445 sdh445

    Ph.d.-studerende

    • Landskabsarkitektur og planlægning - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  409. Franciscus Winfried J van der Berg

    Lektor

    • Chemometrics and Analytical Technology - Lektor

    Person: VIP

  410. xfj310 xfj310

    Lektor

    • Machine Learning - Lektor

    Person: VIP

  411. Vibe Hallundbæk Østergaard

    Lektor

    • Functional genomics - Lektor

    Person: VIP